Portfele kryptowalut na telefon – lista i ranking

Chcesz mieć swoje kryptowaluty zawsze przy sobie? Z portfelami mobilnymi to możliwe!
Z tego artykułu dowiesz się jakie są rodzaje portfeli mobilnych, czym się charakteryzują oraz które portfele kryptowalut na telefon są najlepsze i dlaczego 👇.

W skrócie:

👉 Najlepsze uniwersalne portfele do wszystkich kryptowalut to: TrustWallet, Coinbase Wallet, Exodus.

👉 Najlepsze aplikacje (portfele) giełdowe to Bybit i Binance oraz zondacrypto do handlu za PLN i MEXC do handlu bez weryfikacji.

👉 Najlepszy portfel tylko do Ethereum i tokenów ERC20 to MetaMask.

👉 Portfele lightning network (druga warstwa na bitcoinie) mogą służyć jako portmonetki do drobnych wydatków w BTC. Przykładowe aplikacje: Muun i Phoenix.

👉 Pozostałe portfele to np. Solflare do Solany oraz Fearless Wallet do Polkadot.

⚠️ Portfele kryptowalut na telefon nie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem do przechowywania krypto. Jeśli zależy ci na najwyższym poziomie ochrony wybierz portfel sprzętowy.

🛡️ Zadbaj o bezpieczeństwo przy korzystaniu z portfeli mobilnych wykonując trzy podstawowe kroki: zabezpiecz swój telefon programem antywirusowym, wygeneruj klucz prywatny offline i przechowuj swoje mnemonic words lub klucz prywatny offline.

Czym są portfele kryptowalut na telefon?

Portfele kryptowalut na telefon i tablet (lub inaczej mobilne portfele kryptowalut) to aplikacje, które umożliwiają przechowywanie, odbieranie i wysyłanie kryptowalut prosto z naszego telefonu lub tabletu. W zależności od wybranego portfela możemy także korzystać z innych funkcji jak staking, wymiana środków, NFT itp.

Bezpieczeństwo portfeli mobilnych

Portfele mobilne, mimo swojej dużej wygody, nie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem do przechowywania kryptowalut. Kradzieże środków zdarzają się tutaj wielokrotnie częściej niż w przypadku portfeli sprzętowych. Pamiętaj proszę o tym i używaj portfeli mobilnych tylko doraźnie lub do przechowywania niewielkich ilości kryptowalut. Zadbaj również o uważną konfigurację konta i bezpieczne przechowywanie seeda (12 słów reprezentujących klucz prywatny), tak żebyś go nie zgubił/a ani żeby nie dostał się w niepowołane ręce. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dotyczącym tego jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty.

Portfele kryptowalut na telefon – rodzaje i lista

Wśród portfeli kryptowalutowych na telefon możemy wyróżnić następujące rodzaje:

 • portfele uniwersalne (self-custody) – portfele przeznaczone do przechowywania wielu różnych kryptowalut i obsługujące różne blockchainy (np. BTC, TRX, SOL). Korzystając z tych portfeli sami odpowiadamy za bezpieczeństwo i mamy pełną kontrolę nad środkami. Przykłady: TrustWallet, Exodus.
 • mobilne portfele giełdowe – to po prostu aplikacje giełdowe, gdzie użytkownik może przechowywać swoje środki oraz korzystać ze wszystkich funkcjonalności danej giełdy (trading, staking, handel z dźwignią itd.). Giełdy kryptowalut generują adresy kryptowalutowe swoim użytkownikom i kontrolują ich klucze prywatne, dlatego można je porównać bardziej do kont brokerskich niż klasycznych portfeli. Warto mieć aplikację giełdową jeśli zamierzasz często handlować, ale długoterminowo nie należy przechowywać na nich poważniejszych kwot. Przykłady: zondacrypto, Bybit.
 • portfele dedykowane dla Ethereum i tokenów ERC-20 – wraz z wzrostem pozycji i znaczenia Ethereum, zaczęły pojawiać się mobilne portfele przeznaczone wyłącznie dla użytkowników tej sieci. Portfele dla etherowych maksymalistów i maksymalistek umożliwiają łatwą interakcję ze światem web 3.0, korzystanie ze zdecentralizowanych finansów (DeFi), szybką wymianę tokenów, łączenie się z L2 (rozwiązaniami warstwy drugiej na Ethereum), obsługi NFT i wiele innych zastosowań. Przykłady: MetaMask, Rainbow.
 • portfele Lightning Network – portfele te umożliwiają użytkownikom przechowywanie i przesyłanie bitcoinów na Lightning Network (LN), drugiej warstwie skalowalności dla sieci Bitcoin, która została stworzona w celu poprawy wydajności i obniżenia kosztów transakcji. W Polsce nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie, ale być może z czasem takim się stanie, bo koszty transakcji na LN są znacznie tańsze (nawet 0.001$!) niż na głównej sieci Bitcoin. Przykłady: Wallet of Satoshi i Muun.
 • pozostałe – portfele dedykowane dla pozostałych dużych blockchainów jak np. Solana, Polkadot, Cosmos.

Poniżej omówimy szerzej każdy z rodzajów portfeli mobilnych oraz przedstawimy najlepsze aplikacje w każdej z tych kategorii.

Portfele uniwersalne (self-custody)

Uniwersalne portfele to najpopularniejszy wybór wśród użytkowników kryptowalut. Na ich korzyść przemawia wygoda użytkowania, bo w jednej aplikacji możemy przechowywać nawet setki różnych kryptowalut. Przedstawione portfele są rozwiązaniami typu self-custody. Oznacza to, że sami generujemy i przechowujemy klucz prywatny i żaden zewnętrzny podmiot nie ma nad nim kontroli (o ile ktoś nam go nie wykradnie). To oczywiście zaleta, ale i odpowiedzialność, bo w takiej sytuacji sami jesteśmy sobie bankiem i jeśli coś pójdzie nie tak, to jest to wyłącznie nasza wina. Najlepsze uniwersalne portfele kryptowalut na telefon to:

Nazwa portfela:Ilość kryptowalut i tokenów:Ocena (stan na: 27/09/2023):🇵🇱
🏆 Trust Wallet9 mln (70 blockchainów)4.5/5 (Android) i 4.7/5 (iOS)
🏅 Conbase Wallet5 + tokeny ERC-204.7/5 (Android) i 4.6/5 (iOS)
Exodus3644.7/5 (Android) i 4.6/5 (iOS)
Atomic Walletponad 5004.2/5 (Android) i 4.3/5 (iOS)

Trust Wallet

TrustWallet to najpopularniejszy portfel do kryptowalut na telefon, z którego korzysta ponad 70 milionów użytkowników. Umożliwia zarządzanie cyfrowymi aktywami w wygodny sposób i wyróżnia się następującymi cechami:

 • prosty interfejs – aplikacja ma intuicyjny i przyjazny interfejs, co sprawia, że zarządzanie kryptowalutami, wysyłanie i odbieranie płatności oraz przeglądanie historii transakcji jest bajecznie proste. Nawet początkujący użytkownicy krypto będą w stanie korzystać z tego portfela
 • obsługa ogromnej ilości kryptowalut – TrustWallet nie ma sobie równych pod kątem ilości obsługiwanych kryptowalut. Aplikacja wspiera ponad 100 blockchainów i ponad 10 mln aktywów (uwzględniając tokeny). Nie ma co ich wymieniać, bo prawdopodobnie znajdziesz tu wszystko, co Cię interesuje 😉
 • wsparcie dla tokenów NFT – aplikacja umożliwia przechowywanie i zarządzanie tokenami NFT (Non-Fungible Tokens). Łącznie zintegrowanych jest tu ponad 600 mln tego rodzaju aktywów
 • prywatność – Trust Wallet nie przechowuje danych osobowych użytkowników ani informacji o ich portfelach
Portfele kryptowalut na telefon - przykład Trust Wallet

Coinbase Wallet

Coinbase Wallet to mobilny portfel do kryptowalut, stworzony przez jedną z największych giełd na świecie. Aplikacja jest całkowicie odrębnym projektem od platformy giełdowej i żeby z niej korzystać nie musimy posiadać konta na giełdzie Coinbase. Jeśli jednak takie mamy lub zdecydujemy się założyć, możemy połączyć z nim aplikację i w prosty sposób kupować oraz sprzedawać swoje cyfrowe aktywa, kontrolując jednocześnie swoje klucze prywatne.

W Coinbase Wallet możemy przechowywać BTC, ETH (oraz dowolne tokeny na tej sieci), LTC, DOGE i SOL. Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość przesyłania wiadomości innym użytkownikom za pośrednictwem sieci XMTP (.eth, . lens itd.) bezpośrednio z poziomu portfela.

Coinbase Wallet - wygląd aplikacji

Exodus

Ostatnim wartym uwagi portfelem uniwersalnym jest Exodus. To aplikacja zarządzana przez spółkę giełdową Exodus Movement, Inc. Jej atutami są:

 • integracja portfela lightning network bezpośrednio w aplikacji – możemy zasilić konto równowartością maksymalnie 100$ w BTC
 • staking z poziomu aplikacji – w Exodus możemy zastake’ować SOL, ADA, MATIC, ATOM, ALGO, VET, XTZ i KAVA
 • pomoc techniczna – w razie potrzeby możesz skontaktować się z supportem aplikacji i uzyskać wsparcie
 • obsługa NFT – w aplikacji Exodus możemy obsługiwać również niewymienialne tokeny NFT
Exodus - mobilny portfel kryptowalut

Aplikacje giełdowe:

Aplikacje giełdowe to po prostu mobilne wersje popularnych giełd kryptowalut. Umożliwiają dostęp do notowań kryptowalut w czasie rzeczywistym, tanią wymianę, grę na dźwigni i oczywiście przechowywanie cyfrowych aktywów. Często handlujesz i korzystasz z dźwigni? Aplikacje giełdowe to opcja dla ciebie.
Przypominamy, że trzymanie kryptowalut na giełdzie długoterminowo nie jest dobrym rozwiązaniem, choć być może lepszym niż niechlujnie skonfigurowany portfel osobisty.
Najlepiej oceniane aplikacje giełd kryptowalut na telefon to:

Nazwa portfela:Najważniejsze cechy:Ocena (stan na: 27/09/2023):🇵🇱
🏆 BybitNajwyżej oceniana aplikacja do handlu na krypto.4.8/5 (Android) i 4.8/5 (iOS)
🏅 BinanceNajwiększa płynność na świecie.4.5/5 (Android) i 4.8/5 (iOS)
zondacryptoHandel za PLN na ponad 60 kryptowalutach2.7/5 (Android) i 4.6/5 (iOS)
MEXCAplikacja bez KYC i dźwignia do 200x4.0/5 (Android) i 3.2/5 (iOS)
Logo giełdy Bybit

Pobierz aplikację Bybit

Aplikacja mobilna giełdy Bybit umożliwia handel kryptowalutami w prosty, wydajny i bezpieczny sposób. Interfejs został zaprojektowany tak, aby nawet początkujący użytkownicy mogli się odnaleźć w skomplikowanym świecie krypto. W aplikacji Bybit kryptowaluty możemy przechowywać na koncie finansowania, które służy do zasileń i wypłat oraz na koncie handlowym, z którego można płynnie zarządzać zleceniami.
Najważniejsze cechy tej aplikacji to:

 • najlepiej oceniania aplikacja do handlu kryptowalutami na całym świecie!
 • dostępnych ponad 450 kryptowalut
 • błyskawiczna realizacja zleceń
 • duży wybór instrumentów handlowych
 • bonus na start do 30 tys. USDT (sprawdź listę bonusów za rejestrację)
Bybit - giełdowy portfel kryptowalut na telefon

Logo giełdy Binance

Pobierz aplikację Binance

Binance to nie tylko największa giełda na świecie, ale również ścisła czołówka jeśli chodzi o rozwiązania na urządzenia mobilne. Handel za pośrednictwem aplikacji tej firmy jest wyjątkowo płynny i intuicyjny. Interfejs aplikacji nie należy do najprostszych, z uwagi na mnogość funkcji handlowych, ale na początek wystarczy poznać dwa konta: Spot oraz konto finansowania. To pierwsze służy do wymiany kryptowalut bez dźwigni, a drugie do obsługi wpłat i wypłat.
Największymi atutami Binance są:

 • ogromna płynność rynkowa (łatwo i szybko kupimy i sprzedamy duże ilości krypto)
 • możliwość handlu za złotego na BTC, ETH, BNB i USDT
 • niespełna 400 kryptowalut i ponad 1550 rynków (par kryptowalutowych)
Binance - giełdowy portfel krypto na telefon

Logo giełdy Zonda

Pobierz aplikację zondacrypto

Zondacrypto na tle największych giełd na świecie wypada raczej blado jeśli chodzi o portfel mobilny. Na system Android użytkownicy oceniają go na zaledwie 2,7/5. Pomimo tego warto wspomnieć o tej aplikacji, bo tylko na zondacrypto kupimy i sprzedamy aż 65 kryptowalut za złotego i zrobimy to jednocześnie najtaniej! Szerzej opisywaliśmy to w artykule gdzie kupić kryptowalut za złotówki lub jak najtaniej kupić USDT za PLN.
Warto zatem mieć aplikację zondacrypto pod ręką jeśli chcesz inwestować złotówki.

polski portfel do kryptowalut na telefon - zondacrypto

Logo giełdy MEXC

Pobierz aplikację MEXC

Aplikacja MEXC to świetne uzupełnienie powyższych portfeli giełdowych. Docenią ją w szczególności profesjonalni traderzy, którzy handlują na dużym lewarze oraz wielu altcoinach. MEXC to również propozycja dla tych, którzy chcą być o krok przed nowymi trendami na krypto i zająć pozycje na świeżych projektach odpowiednio wcześnie. MEXC listuje bowiem nowe kryptowaluty i tokeny jako jedna z pierwszych giełd. Największe zalety aplikacji MEXC to:

 • prawie 1700 kryptowalut do handlu (bezkonkurencyjna oferta!)
 • dźwignia do 200x
 • brak KYC – anonimowy handel bez ujawniania tożsamości
Portfel mobilny giełdy MEXC

Portfele do Ethereum i tokenów ERC-20:

Jeśli jesteś etherowym maksymalistą (lub etherową maksymalistką) możesz wybrać portfel mobilny dedykowany wyłącznie tej sieci i tokenom na niej opartych, czyli na standardzie ERC-20.
Główne zastosowania portfeli etherowych to korzystanie ze zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz polowanie na airdropy, które wymaga częstego przełączania między sieciami i nawiązywania szybkich interakcji z nowymi protokołami. Do najciekawszych portfeli ETH należą:

Nazwa portfela:Krótki opis:Ocena (stan na: 27/09/2023):🇵🇱
🏆 MetaMaskNajapopularniejszy portfel ETH4.5/5 (Android) i 4.7/5 (iOS)
RainbowProsty portfel4.2/5 (Android) i 3.7/5 (iOS)
Argent — StarknetPortfel na Starknet4.9/5 (Android) i 4.8/5 (iOS)

MetaMask

MetaMask to absolutny lider wśród mobilnych portfeli do Ethereum z ponad 10 mln pobrań na urządzenia z oprogramowaniem Android oraz łączną liczbą użytkowników przekraczającą 30 milionów.
Za pośrednictwem MetaMask możemy zarządzać swoimi etherami oraz tokenami ERC-20, wchodzić w interakcję z aplikacjami Web 3.0 i DeFi oraz łączyć się z różnymi sieciami publicznymi, prywatnymi i testowymi. W panelu „Portfolio” możemy dodatkowo zastejkować nasze ethery lub przetransferować je na inną sieć (Bridge).
Aplikacja umożliwia także prostą wymianę tokenów i Ethereum (funkcja Swap). W tym celu agreguje dane z wielu zdecentralizowanych giełd, animatorów rynku i DEX-ów, aby znaleźć najlepszy kurs wymiany i zapewnić najniższe koszty. MetaMask pobiera opłatę za tę usługę w wysokości 0,875% od kwoty transakcji.

MetaMask - portfel na telefon do Ethereum

Rainbow

Rainbow Wallet to portfel mobilny, którego twórcy postawili sobie za nadrzędny cel maksymalne uproszczenie korzystania z Ethereum i interakcji z web 3.0. W związku z tym Rainbow posiada bardzo przyjazny interfejs oraz prosty proces rejestracji. Do najciekawszych funkcjonalności tego portfela i jego największych atutów należą:
– łatwe zarządzanie wieloma adresami/kontami, których możemy podłączyć dowolną ilość
– wygodna integracja z ENS (standardem nazw, dzięki któremu można używać pseudonimów zamiast mało przystępnych adresów)
– proste parowanie portfela sprzętowego za pośrednictwem bluetooth
– zakładka Discover z przydatnymi skrótami, nowościami i ważnymi informacjami

Portfel mobilny Rainbow Wallet - prosty portfel do Ethereum

Argent

Argent to portfel operujący na zkSync, drugiej warstwie Ethereum, która pozwala znacznie ograniczyć koszty transferów ETH i podpisywania kontraktów. Twórcy przedstawiają go jako najprostszy i najbezpieczniejszy inteligentny portfel do wszystkiego co związane jest z DeFi i Web3. Bardzo wysokie oceny użytkowników świadczą o tym, że tę obietnicę spełnia bardzo dobrze. Portfel Argent trudno nazwać jednak anonimowym, bo jego użytkowanie wymaga podania adresu email, numeru telefonu i połączenia z Dyskiem Google, gdzie przechowywana będzie część naszego klucza dostępu (druga część bezpośrednio w aplikacji). To nieco kontrowersyjne rozwiązanie, ale przyjazne dla początkujących użytkowników. Czas pokaże czy się przyjmie.

Argent - portfel Ethereum na telefon

Portfele lightning network

Portfele Lightning Network (LN) umożliwiają użytkownikom przeprowadzanie natychmiastowych i tanich płatności w bitcoinach, wykorzystując warstwę drugą, jaką jest Lightning Network. Użytkownicy tworzą kanały płatności z innymi uczestnikami tej sieci, blokując środki jako zastaw. Następnie mogą przesyłać płatności między sobą poza głównym łańcuchem bloków, a bilanse kanałów są utrzymywane w inteligentnych kontraktach. Dzięki temu rozwiązaniu transakcje są niemal natychmiastowe i niezwykle tanie, co zwiększa skalowalność i przyspiesza bitcoinowe płatności. Do najlepszych portfeli lightning network na urządzenia mobilne należą:

Nazwa portfela:Najważniejsze cechy:Ocena (stan na: 27/09/2023):🇵🇱
🏆 MuunProsty portfel LN typu self-custody4.2/5 (Android) i 3.7/5 (iOS)
PhoenixProsty portfel z wieloma funkcjami4.5/5 (Android) i 4.7/5 (iOS)
ZeusZaawansowany portfel open-source4.9/5 (Android) i 4.8/5 (iOS)

UWAGA: Portfele lightning network znajdują się w fazie eksperymentalnej i mogą być niestabilne. Korzystanie z LN nie gwarantuje takiego bezpieczeństwa jak główna sieć Bitcoin. Korzystaj z LN rozważnie i nie przechowuj na tych portfelach większych pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest traktowanie aplikacji lightning network jako portmonetej do płacenia w krajach, w których BTC jest powszechnie akceptowalny, np. w Ameryce Środkowej i Południowej.

Muun

Muun to jeden z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych portfeli LN z ponad setką tysięcy użytkowników. Może służyć zarówno jako portfel do sieci głównej Bitcoina oraz jako portfel lightning network. Niezależnie od tego, z której sieci aktualnie korzystamy możemy działać na jednym koncie co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Muun to portfel typu self-custody. Posiada trzy opcje (kroki) zabezpieczenia konta. Pierwsza to email i hasło (można ją pominąć), druga to kod (8 ciągów po 4 znaki) do samodzielnego zapisania i przechowywania, a trzecia to „Emergency Kit”, czyli dokument do druku zawierający wszystkie dane niezbędne do odtworzenia swojego portfela np. po utracie telefonu lub jego sformatowaniu.
Muun nie posiada jeszcze tłumaczenia na język polski, ale jest możliwość ustawienia złotego jako preferowanej waluty wyświetlanej przy stanie środków.

Portfel lightning network na telefon - Muun

Phoenix

Phoenix to portfel zbudowany przez ACINQ, firmę technologiczną pracującą nad skalowalnością Bitcoina i jednocześnie właściciela jednego z największych węzłów LN. To prosty i przyjemny w użytkowaniu portfel, który podobnie jak Muun możemy wykorzystywać zarówno do Bitcoina jak i LN. Phoenix posiada wiele ciekawych funkcji takich jak możliwość połączenia z Tor, konfigurację LNURL (protokołem do komunikacji z zewnętrznymi aplikacjami), szczegółowe ustawienia faktur oraz różne opcje dostosowania wyglądu aplikacji.

Uwaga: Przyjęcie pierwszej płatności na Phoenix może być stosunkowo drogie jak na sieć lightning network. Sprawdź uważnie wysokość opłat i ustaw swój preferowany limit.

Phoenix - portfel mobilny do Bitcoina i sieci lightning network

Zeus

Zeus to portfel LN dla zaawansowanych użytkowników prowadzących własny Node. Jest oparty na otwartym kodzie (open-source) i rozwijany przez wielu niezależnych programistów na całym świecie. Przekłada się to na transparentność projektu, ponieważ każdy może zweryfikować poprawność i jakość kodu tej aplikacji. Zeus to portfel self-custody, w którym możemy korzystać z płatności NFC i płatności na żądanie.
Zeus oprócz standardowej obsługi sieci Bitcoin i LN, umożliwia również otwieranie i prowadzenie własnych węzłów (Lightning Node) i tym samym wspieranie przepustowości sieci lightning oraz zarabianie drobnych prowizji za pośrednictwo w transakcjach między innymi użytkownikami.

Pozostałe portfele kryptowalut na telefon

Do pozostałych portfeli kryptowalut na urządzenia mobilne zaliczają się:


Pominęliśmy jakiś istotny portfel krypto na telefon, z którego korzystasz? Daj znać w komentarzu!

Masz swoje przemyślenia na ten temat? Dodaj komentarz poniżej:

   Dodaj Odpowiedź

   Łowcy Krypto
   Logo