Jak kupić krypto BLIKiem? Przewodnik 2024

BLIK to jedna z największych innowacji polskiej bankowości, która właśnie rozpoczyna ekspansję na europejski rynek. Z wygody i szybkości ⚡ BLIKa mogą korzystać również kryptowalutowi inwestorzy! Niestety mało jest miejsc, gdzie można kupić krypto blikiem. Nawet na polskich giełdach kryptowalut ta forma płatności jest rzadko spotykana. Dlatego zebrałem wszystkie informacje na ten temat i przedstawiam kompletny poradnik 📒 jak kupić kryptowaluty BLIKiem w 2024 roku! 🛒


Jak kupić kryptowaluty BLIKiem – 4 sposoby w skrócie

Poniżej znajdziesz zestawienie wszystkich giełd, które umożliwiają zakup kryptowalut Blikiem. Przejdź od razu do zakupów lub przeczytaj szczegółową instrukcję klikając w odpowiedni link.

Bybit.com Najlepszy wybór
💰 jednorazowa kwota zakupu BLIK: 50-3400
󠀥💱 opłata: 0,9% + 0,5 zł
krypto dostępne za BLIK: 210+
🇵🇱 polskojęzyczna platforma
💰 jednorazowa kwota zakupu BLIK: 10-1800 (wymiana P2P)
💱 opłata: ~2%
krypto dostępne za BLIK: tylko USDT
🇵🇱 polskojęzyczna platforma
💰 jednorazowa kwota zakupu BLIK: 41-1800 (wymiana P2P)
💱 opłata: ~2%
krypto dostępne za BLIK: USDT i inne
🇵🇱 polskojęzyczna platforma
💰 jednorazowa kwota zakupu BLIK: 10-3400
💱 opłata: 2% + koszt wymiany (0,3-2,8%)
krypto dostępne za BLIK: 8
🇵🇱 polskojęzyczna platforma
W skrócie:

🏆 Najlepsza wybór to 👉 giełda Bybit – kupimy tutaj bezpośrednio ponad 210 kryptowalut płacąc Blikiem (w 60 sekund!). Bybit pobiera najniższe opłaty spośród wszystkich giełd za tę formę płatności (0,9% + 50 groszy), a kryptowaluty kupujemy tutaj bezpośrednio z rynku.

💸 Bitget i Binance umożliwiają zakup USDT Blikiem, ale w ramach wymiany P2P, czyli bezpośrednio między użytkownikami. Giełdy występują tu tylko jako łącznik kojarzący obie strony transakcji i zabezpieczający ją.
⚠️ P2P to często dużo droższa forma wymiany. Kurs jest z reguły wyższy o 2-3%, co stanowi prowizję sprzedającego. Dodatkowo P2P wiąże się z ryzykiem, ponieważ nie wiemy kto jest po drugiej stronie transakcji i czy ta osoba nie ma powiązań przestępczych. W przeszłości zdarzały się przypadki postawienia zarzutów prokuratorskich osobom korzystającym z wymiany P2P na Binance.

💰 Egera umożliwia zakup 5 podstawowych kryptowalut i 3 niszowych altcoinów przy pomocy BLIK. Proces jest jednak dłuższy i droższy niż na Bybit. Najpierw musimy zasilić swoje konto handlowe (prowizja 2%), a potem dokonać wymiany na konkretne krypto (dodatkowa prowizja za wymianę). Szybka forma wymiany w kantorze to koszt 2,8%, a wymiana na giełdzie Egery to 0,3-0,5%, ale trudno zrealizować na niej zlecenie z uwagi na niską płynność.

Kupowanie krypto BLIKiem – instrukcje zakupu

Poniżej przeczytasz instrukcje zakupu kryptowalut Blikiem dla każdej z 4 dostępnych aktualnie możliwości. Polscy użytkownicy, którym zależy na błyskawicznej transakcji BLIK mogą wybrać giełdę Bybit (rekomendowana opcja), Bitget, Binance oraz polską firmę Egera. Każde z tych miejsc różni się nieco sposobem przeprowadzania transakcji. Na Bybit i Egerze kryptowaluty kupujemy bezpośrednio z rynku. Na Bitget i Binance od innych użytkowników. Przeczytaj instrukcje zakupu i wybierz optymalną dla siebie formę wymiany.
Jeśli nie zależy ci na szybkości transakcji tylko niskich kosztach wymiany, sprawdź inny artykuł, w którym opisałem jak najtaniej kupić USDT za złotego.

Jak kupić krypto blikiem na Bybit

Logo giełdy Bybit

👉 bybit.com

Bybit to jedna z największych giełd kryptowalut i jednocześnie najlepsze miejsce do kupowania kryptowalut Blikiem. Cały proces zakupu (wyłączając weryfikację konta) zajmuje zaledwie 60 sekund! Na Bybit kupimy ponad 210 kryptowalut bezpośrednio z rynku i zapłacimy przy tym niewielką prowizję wynoszącą 0,9% oraz 50 groszy za każdą transakcję.

Krok 1️⃣:

Zarejestruj się na Bybit i zweryfikuj swoje dane osobowe.

Krok 2️⃣:

Z głównego menu wybierz zakładkę „Kup krypto” a następnie „Zakup za pomocą jednego kliknięcia”. Zostaniesz przekierowany/a do panelu zakupowego.

Kupowanie krypto na Bybit - pierwszy krok: wybranie metody płatności

Krok 3️⃣:

W panelu zakupowym wprowadź kwotę, za którą chcesz kupić kryptowalutę (1) i wybierz rodzaj aktywa (2). Kwota zakupu zostanie skalkulowana automatycznie, uwzględniając aktualny kurs i opłaty za transakcję. Następnie kliknij przycisk „Kup za PLN” (3). Do przeprowadzenia przykładowej transakcji zakupu BLIKiem wybrałem Solanę (SOL):

Kupowanie krypto BLIKiem na Bybit - wybór kwoty i aktywa

Dla polskich użytkowników domyślną walutą, która pojawi się automatycznie w okienku wyboru, jest PLN. Jeśli w poprzednim kroku kliknąłeś/ęłaś w zakładkę „Zakup za pomocą jednego kliknięcia”, to jako domyślna metoda płatności powinien wyświetlić się BLIK. Jeśli tak się nie stało rozwiń metody płatności i wybierz BLIK z listy ręcznie:

Ręczny wybór blika jako metody płatności za krypto na Bybit

Krok 4️⃣:

W kolejnym oknie wyświetli się potwierdzenie transakcji wraz z podsumowaniem informacji dot. ceny, wysokości opłaty i ilości kryptowaluty, która trafi na nasze konto po finalizacji zakupu. Z uwagi na dużą zmienność na rynku krypto ta kwota jest aktualizowana co 30 sekund.

Potwierdzenie transakcji kupna blikiem na giełdzie Bybit

W tym miejscu możemy również wybrać, na które konto trafią zakupione przez nas środki. Bybit domyślnie prześle je na Konto Finansowania, ale jeśli chcesz od razu przejść do handlu wybierz „Ujednolicone konto handlowe” lub „Derywaty inverse”.
Klikamy przycisk „Potwierdź” i zostajemy przekierowani do płatności.

Krok 5️⃣:

To już ostatni, prosty krok. W okienku pojawi się pasek z polem do wpisania sześciocyfrowego kodu. Zaloguj się w swojej aplikacji bankowej, pobierz kod BLIK i wpisz go we wskazanym miejscu. Następnie potwierdź operację wpisując swój kod PIN.

Wpisywanie kodu BLIK na Bybit do zakupu krypto

Pamiętaj, że z płatnściami BLIKiem związane są różne oszustwa. Nie daj się naciągnąć na żadne kody od „znajomych” i sprawdzaj dokładnie komu wysyłasz pieniądze. W przypadku Bybit operatorem płatności jest litewska spółka zależna o następujących danych: www.bybit, Antano Tumeno g.4, 01109 Vilnius. Okno płatności wygląda tak jak na przykładzie poniżej, a każdy kod w opisie po „payment:” jest unikalnym identyfikatorem danej płatności.

Płatność BLIK dla Bybit, dane odbiorcy

Gotowe! Kupione kryptowaluty pojawią się natychmiast na twoim koncie i możesz nimi dowolnie dysponować.

Realizowacja płatności BLIK na giełdzie kryptowalut Bybit

Status swoich transakcji można sprawdzić w zakładce „Zlecenia” > „Zlecenie kup krypto”.


Jak kupić krypto blikiem na Bitget

Logo giełdy Bitget

👉 bitget.com

Bitget to innowacyjna i szybka giełda kryptowalut, która nieustannie się rozwija i dynamicznie powiększa bazę użytkowników na całym świecie. W tym również o inwestorów z Polski. Pomaga w tym przetłumaczona na j. polski platforma handlowa i obecność płatności BLIK. Z Blika skorzystamy jednak tylko w handlu P2P, czyli z innymi użytkownikami. Taka wymiana jest droższa (kurs USDT jest droższy średnio o 2-3%) i mniej komfortowa niż na giełdzie Bybit.

Krok 1️⃣:

Otwórz konto na Bitget i zweryfikuj swoją tożsamość. Do tej procedury potrzebujesz jedynie dokumentu ze zdjęciem (np. dowód osobisty) oraz urządzenia z dostępem do kamery (aplikacja musi rozpoznać twoją twarz). Proces weryfikacji zajmuje do 60 minut (z reguły dużo szybciej). Po tym czasie uzyskasz swobodny dostęp do wpłat i wypłat w złotówkach.

Proces weryfikacji tożsamości na giełdzie Bitget

Krok 2️⃣:

Z menu wybierz „Kupuj kryptowaluty” a następnie zakładkę BLIK:

Blik na Bitget - wybór metody płatności

Krok 3️⃣:

Jeśli Bitget nie przekierował cię automatycznie na odpowiednią zakładkę, przełącz się na „Handel P2P” (1). Następnie przefiltruj oferty sprzedaży krypto pod kątem metody płatności wybierając BLIK (2):

Handel P2P na Bitget, filtrowanie ofert pod kątem metody płatności BLIK

Przejrzyj dostępne oferty sprzedaży kryptowalut. Przeanalizuj statystyki sprzedających uwzględniające ilość zrealizowanych wymian („zamknięte zlecenia z ostatnich 30 dni”) oraz wskaźnik skuteczności realizacji. Wybierz sprzedawcę o wysokich parametrach, dzięki czemu unikniesz opóźnień i problemów przy realizacji zlecenia.

Krok 4️⃣:

Po kliknięciu „Kup” zostanie wyświetlone okno podsumowania i komunikat od sprzedającego. Jeśli wszystko ci pasuje wybierz „Kup USDT”.

Zatwierdzanie transakcji zakupu Blikiem na Bitget

Krok 5️⃣:

W ostatnim kroku wyświetlą się dane osobowe sprzedającego wraz z numerem telefonu, na który należy wykonać przelew BLIK. Na realizację płatności jest 15 minut. Po tym czasie wymiana zostanie anulowana. Od razu po przelaniu pieniędzy kontrahentowi kliknij przycisk „Zapłacone. Powiadom kontrahenta.” Wkrótce potem otrzymasz od niego kupione kryptowaluty na swoje Konto finansowania.

Dokonywanie płatności Blikiem na giełdzie Bitget

Jak kupić krypto blikiem na Binance

Logo giełdy Binance

👉 binance.com

Binance, czyli największa giełda kryptowalut na świecie, umożliwia kupowanie krypto Blikiem, ale wyłącznie od innych użytkowników (handel P2P). W ramach takiej transakcji możemy jednorazowo wydać do kilku tysięcy złotych i kupić przede wszystkim najpopularniejsze cyfrowe aktywa. Ceny są jednak wyższe średnio o 2-3% niż na zwykłym rynku spot PLN-USDT na zondacrypto.

Krok 1️⃣:

Zarejestruj się na Binance, ukończ weryfikację KYC oraz aktywuj autoryzację SMS dla swojego konta. Wszystkie te kroki są niezbędne żeby wpłacać i wypłacać waluty tradycyjne:

Binance - wymagane kroki weryfikacyjne do kupowania krypowalut za złotego

Krok 2️⃣:

Kliknij w zakładkę „Kup krypotwaluty” (1). W okienku „Wydaj” wpisz kwotę jaką chcesz przeznaczyć na zakup, a w rubryce „Odbierz” ustaw kryptowalutę, którą chcesz otrzymać (2). W oknie „Zapłać przez” wybierz BLIK jako preferowaną formę płatności (3). W zależności od tego jaką kryptowalutę wybierzesz, opcja płatności Blikiem może być dostępna lub nie. Wszystko zależy od tego czy w danym momencie po drugiej stronie jest użytkownik, który chce ją sprzedać za pośrednictwem tej formy płatności. Jeśli wybierzesz USDT, BTC, ETH lub inne popularne krypto, jest praktycznie pewne, że znajdziesz sprzedającego. W przypadku mniej popularnych kryptowalut jest to mało prawdopodobne. Wybierając popularne krypto możemy również liczyć na korzystniejszy kurs wymiany. W związku z tym najlepiej wybrać USDT lub BTC, a następnie zamienić je na inną poszukiwaną kryptowalutę na giełdzie spot.

Binance - proces kupowania USDT blikiem

Krok 3️⃣:

Po kliknięciu „Kup [twoje krypto]” zostanie utworzone zlecenie kupna i zostaniesz sparowany/a ze sprzedawcą. Od tego momentu masz 15 minut na ukończenie transakcji, czyli przelanie złotówek na numer telefonu sprzedającego podany w okienku ze szczegółami płatności. Po wykonaniu przelewu niezwłocznie kliknij przycisk „Przelano, powiadom sprzedawcę”. Binance i sprzedawca otrzymają informację o dopełnieniu obowiązków z twojej strony. Kupione kryptowaluty otrzymasz wkrótce potem na swój portfel na koncie Spot lub koncie Finansowania.

Utworzenie zlecenia zakupu kryptowalut Blikiem na Binance

Jak kupić krypto blikiem na Egera

👉 egera.com

Egera to prawdziwie polska giełda krypto z siedzibą w Poznaniu. Funkcjonowanie w polskiej jurysdykcji ułatwia Egerze wdrażanie rodzimych rozwiązań finansowych. Stąd obecność wpłat za pośrednictwem Blika. Niestety na tym kończą się zalety Egery, która pod kątem funkcjonalności zdecydowanie odbiega od zagranicznej konkurencji. Zakupy krypto są tutaj mało efektywne i drogie. Łączne obciążenie może sięgać nawet 4,8%

Krok 1️⃣:

Zarejestruj się na Egerze i zweryfikuj swoje konto. Do weryfikacji potrzebujesz skanu obu stron dowodu osobistego, wypełnienia krótkiego formularza oraz pokazania swojej twarzy w programie weryfikującym.

Krok 2️⃣:

Wejdź w zakładkę „Doładuj” i wybierz BLIK jako metodę płatności (1). Następnie wprowadź kwotę doładowania (2). System skalkuluje całkowitą kwotę, która zostanie pobrana z twojego konta, uwzględniając 2% prowizji. W ostatniej rubryce wprowadź kod BLIK ze swojej aplikacji bankowej (3), kliknij „Doładuj” i potwierdź transakcję PINem.

Doładowanie konta na giełdzie Egera Blikiem

Krok 3️⃣:

Teraz, gdy mamy już złotówki na koncie można przejść do kupowania krypto. Są dwie opcje do wyboru: kantor i giełda. Zakupy w kantorze (zakładka „Kup/Sprzedaj”) są szybkie i wygodne. Wystarczy wybrać kwotę i zatwierdzić przyciskiem „Dokonaj wymiany”. Ten sposób jest jednak drogi. Prowizja za taką wymianę wynosi aż 2,8%.

Kupowanie kryptowalut w kantorze Egery

Druga sposób zakupu kryptowalut na Egerze to wystawienie lub zrealizowanie zlecenia na giełdzie. W tym przypadku opłaty są niższe i wynoszą 0,3% (zlecenia typu maker) albo 0,5% (zlecenia taker). Niestety na giełdzie Egery jest bardzo mała płynność. Dziennie realizowane są tam zlecenia o łącznej wartości ok. 0,5 BTC. Trudno zatem zrealizować zlecenie szybko i po satysfakcjonującej cenie. W efekcie korzystanie z giełdy Egery, z uwagi na wysokie różnice kursowe, może być mniej opłacalne niż skorzystanie z i tak drogiego kantoru.

Giełda krypto na platformie Egera

Z którego sposobu na zakup krypto Blikiem korzystasz? Podziel się swoimi uwagami w komentarzu.

Masz swoje przemyślenia na ten temat? Dodaj komentarz poniżej:

      Dodaj Odpowiedź

      Łowcy Krypto
      Logo