Giełdy kryptowalut z dźwignią | Top 3

Szukasz giełdy kryptowalut z dźwignią dopasowanej do swoich potrzeb? Przygotowałem zestawienie obejmujące trzy najlepsze giełdy tego typu, posiadające najciekawszą i zróżnicowaną ofertę. W dalszej części artykułu znajdziesz ich opisy, prezentację dostępnych instrumentów do gry na dźwigni oraz ciekawe podsumowania i cenne wskazówki.

Giełdy kryptowalut z dźwignią – top 3

Najlepsza platforma
Logo giełdy kryptowalut Bybit
🕹️ dźwignia od 2x do 125x
🎁 bonus od 10 do 30,000 USDT dla nowych użytkowników
+ najwyżej oceniane aplikacje mobilne
+ bardzo szybka i stabilna platforma handlowa
+ 2. największa giełda na świecie
Największa giełda
Logo giełdy Binance
🕹️ dźwignia od 2x do 125x
🌎 największa giełda na świecie
+ największa płynność (giełda dla dużych graczy)
+ BTC, ETH i USDT dostępne za PLN
Najwyższa dźwignia
Logo giełdy MEXC
🕹️ dźwignia od 2x do 200x
✅ brak KYC (anonimowy handel, bez weryfikacji)
🎁 bonus do 1000 USDT dla nowych użytkowników
+ najwięcej kryptowalut (ponad 1700!)

Wyróżnione wyżej giełdy kryptowalut z dźwignią charakteryzują się bardzo dobrymi warunkami handlu i ponadprzeciętnymi parametrami w obrębie kilku kluczowych kategorii:

1. Bogata oferta instrumentów finansowych z dźwignią – giełdy z naszego top 3 umożliwiają handel z dźwignią na wielu różnorodnych instrumentach finansowych. Każdy trader znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego jaką strategią się posługuje.

2. Płynność – wysoka płynność jest szczególnie ważna w handlu kryptowalutami z dźwignią, bo pozwala szybko otwierać i zamykać pozycje na tym silnie zmiennym rynku. Płynne rynki charakteryzują się też mniejszymi różnicami cen między kursem kupna i sprzedaży (tzw. spreadem) oraz mniejszą podatnością na manipulacje.

3. Pozycja na rynku – wyróżnione giełdy to firmy o dobrej reputacji i mocnej pozycji na rynku. W przeciwieństwie do tradycyjnego sektora finansowego, gdzie środki przechowywane w domach maklerskich objęte są systemem rekompensat i gwarancji, w krypto nie ma żadnych procedur ochrony depozytów klientów i częściej zdarzają się oszustwa. Pewność, że handlujemy na bezpiecznej giełdzie jest tutaj zatem szczególnie istotna.


Oczywiście to nie wszystkie giełdy, które umożliwiają handel z lewarem. Pozostałe warte uwagi giełdy kryptowalut z dźwignią to m.in.:

👉 Kucoin – giełda nr 4 na świecie, biorąc pod uwagę płynność i uśredniony dzienny obrót. Wyróżnia ją wyjątkowo bogata oferta kryptowalut (ponad 750!), brak obowiązkowego KYC oraz ciekawe promocje dla nowych użytkowników.

👉 Bitget – giełda nr 4 na świecie pod względem obrotów handlowych na instrumentach z dźwignią. Bitget przebojem wszedł na rynek kryptowalut i w szybkim czasie osiągnął czołową pozycję. Ten sukces zawdzięcza przede wszystkim stworzeniu bardzo przyjaznego interfejsu handlowego, atrakcyjnym bonusom za rejestrację dla nowych użytkowników oraz w pełni przetłumaczonej platformie na wiele języków, w tym j. polski!

👉 OKX – giełda nr 3 na świecie pod względem open interest w kryptowalutowych derywatach. Na OKX dostępne są 222 rynki, a dzienny wolumen obrotu instrumentami finansowymi potrafi tu dorównywać nawet największym giełdom jak Bybit i Binance.

🏆 Największe giełdy kryptowalut z dźwignią:

Która giełda z dźwignią jest największa? O pierwszeństwie w tej kategorii decydują dwa podstawowe wskaźniki. Pierwszy to open interest, czyli wartość wszystkich aktywnych kontraktów terminowych otwartych na danej platformie. Drugi to wolumen obrotu za ostatnie 24 godziny. Zbiorcze statystyki dla wszystkich giełd można sprawdzić na podstronie instrumentów pochodnych w serwisie CoinMarketCap:

największy giełdy kryptowalut z dźwignią

Przykładowe dane z 02.02.2024

W zależności od tego w jakim momencie znajduje się rynek (czy mamy bessę czy hossę), wartości wolumenu obrotu i open interest mogą się istotnie różnić w czasie. Proporcje między giełdami i tym samym ich udziały w rynku pozostają jednak na zbliżonym poziomie. Wyraźnie dominującą pozycję w obrocie instrumentami pochodnymi zajmuje giełda Binance, na której handluje się nawet trzykrotnie większym wolumenem niż na drugim w kolejności Bybit. Statystyki open interest również premiują giełdę założoną przez chińsko-kanadyjskiego przedsiębiorcę Changpeng Zhao, choć tutaj przewaga nie jest aż tak dominująca.

Największe giełdy krypto z dźwignią na świecie to zatem:
1️⃣ Binance
2️⃣ Bybit
3️⃣ OKX
4️⃣ Bitget
5️⃣ Kucoin

🇵🇱 Polskie giełdy kryptowalut z dźwignią

Aktualnie żadna polska giełda kryptowalut (w rozumieniu firmy mającej siedzibę w Polsce i oferującej handel cyfrowymi walutami) nie umożliwia handlu z lewarem. Wynika to z dużo bardziej restrykcyjnego prawa w Unii Europejskiej w zakresie oferowania instrumentów pochodnych względem azjatyckich jurysdykcji, gdzie zazwyczaj zlokalizowane są giełdy kryptowalut z dźwignią. Polscy traderzy zainteresowani handlem krypto za złotego i dźwignią mają trzy opcje:

1️⃣ Kupno krypto za PLN na zondacrypto i handel na Bybit
Żeby wejść do świata kryptowalut potrzebujemy łącznika pomiędzy walutą krajową jak PLN oraz walutami cyfrowymi. Najlepszym łącznikiem tego typu jest giełda zondacrypto, świetna platforma dedykowana polskim użytkownikom. Skorzystanie z zondacrypto to najtańszy sposób na kupno USDT, które stanowi podstawę handlu na dźwigni w krypto. Zakupione tam środki możemy następnie przelać na czołową giełdę do gry na dźwigni, czyli Bybit. Jeśli zamierzasz obracać drobnymi kwotami, rozważ kupno kryptowaluty niedrogiej w przesyłaniu (np. TRX lub XRP) żeby maksymalnie obniżyć koszty wysłania środków na Bybit.

2️⃣ Giełda ze złotym i handlem z dźwignią: Binance
Jedyną giełdą, na której możemy kupować i sprzedawać krypto bezpośrednio za złotówki i jednocześnie grać na dźwigni jest Binance. Nie wykorzystamy tutaj lewara do tradingu na parach ze złotym (np. gry na BTC/PLN), ale w szybki sposób możemy kupić USDT za złotówki, a następnie handlować z dźwignią na różnych instrumentach opartych na tym najpopularniejszym stablecoinie. Zarobione USDT można następnie zamienić z powrotem na PLN i wypłacić z zerową prowizją na aplikację lub kartę ZEN.

2️⃣ CFD na kryptowaluty na XTB
Opcjonalnie możemy również skorzystać z oferty tradycyjnego polskiego brokera XTB, który udostępnia handel CFD (kontraktami terminowymi) na 40 popularnych kryptowalutach ze skromną dźwignią 1:2 i spreadami od 0,22%. Atutem tej oferty jest możliwość handlu na regulowanej giełdzie z siedzibą w Polsce, a więc pod nadzorem KNF.

Dźwignia na krypto u brokera XTB

🥸 Giełdy krypto z dźwignią bez KYC

Większość giełd krypto z dźwignią wymaga od swoich klientów obowiązkowej weryfikacji tożsamości przed wpłatą środków i rozpoczęciem handlu. Z takim podejściem spotkasz się zarówno na Binance jak i Bybit. Istnieje jednak kilka bardzo dobrych giełd kryptowalut bez KYC, które umożliwiają grę na dźwigni od razu po rejestracji, bez konieczności ujawniania swoich danych osobowych. Do tych giełd należą:

👉 Kucoin – jedna z ostatnich dużych giełd, która nie wymaga weryfikacji tożsamości od swoich użytkowników. Dzienny limit wypłaty w anonimowym trybie wynosi tutaj 1 BTC lub ekwiwalent w innej cyfrowej walucie.
👉 MEXC – giełda, która zdobywa coraz większą popularność za sprawą ogromnej ilości kryptowalut dostępnych do handlu (aż 1834!) oraz braku procedur KYC. Każdego dnia możemy wypłacić na MEXC krypto o równowartości 30 BTC bez konieczności ujawniania swoich danych osobowych. To najmocniejsza taka oferta na rynku.

🏅 Opisy najlepszych giełd krypto z dźwignią

Logo giełdy Bybit

👉 bybit.com

Bybit to druga największa giełda kryptowalut na świecie i najlepsza platforma do handlu z dźwignią! Wyróżniają ją doskonałe warunki handlu, szybkość działania i znakomite aplikacje mobilne, dzięki którym możesz handlować gdziekolwiek jesteś.

Bybit umożliwia swoim użytkownikom handel z dźwignią na następujących rodzajach instrumentów:

Spot z dźwignią (margin trading) – handel margin to najpopularniejszy sposób zawierania zleceń z dźwignią. Polega na pożyczaniu pieniędzy od brokera (giełdy) i otwieraniu dzięki temu pozycji o dużo większej wartości niż kapitał, którym dysponujemy. Maksymalna wielkość dźwigni w tym trybie na Bybit wynosi 10x. Oznacza to, że z kapitałem startowym w wysokości 1000$ możemy osiągać takie same wyniki (zyski i straty!) co osoba dysponująca 10 tys. $. Zmiana kursu o 5% przy zastosowaniu maksymalnej dźwigni w trybie margin będzie skutkowała aż 50-procentowym zyskiem lub stratą, w zależności od tego czy poprawnie wytypowaliśmy ruch danej kryptowaluty.

Handel z dźwignią margin na giełdzie Bybit

Kontrakty Perpetual USDT i USDC – kontrakty typu perpetual nie mają daty wygaśnięcia i mogą być utrzymywane przez dowolny czas. Na Bybit łączna liczba kryptowalut dostępnych do handlu w tym trybie wynosi ponad 330, a maksymalna dźwignia to 125x.

Opcje USDC – opcje to potężne narzędzia w rękach umiejętnych traderów. Mogą być stosowane w celu zabezpieczenia portfela, spekulacji na ruchach cenowych lub zarządzania ryzykiem. Opcje na Bybit rozliczane są w USDC, a handlować możemy na trzech podstawowych cyfrowych aktywach: BTC, ETH i SOL. Do wyboru jest szeroki wachlarz terminów zapadalności, od następnego dnia do rozliczeń na koniec roku.

Handel opcjami na Bybit - przykład

Tokeny ETP (tokeny lewarowane) – to innowacyjna metoda handlu na Bybit bez pożyczania kapitału (i tym samym odsetek) oraz ryzyka likwidacji. Dźwignia na tych instrumentach finansowych waha się między 2x a 4x. Z jednej strony tokeny ETP umożliwiają maksymalizację zysków, jeśli cena danego aktywa zmierza w wybraną przez nas stronę, a z drugiej pozwala ograniczyć straty, jeśli źle obstawiliśmy.

Tokeny lewarowane ETP na Bybit

Podoba Ci się oferta Bybit handlu na dźwigni? Zarejestruj się poniżej i zgarnij bonus powitalny o wartości nawet 30 tys. USDT!


Logo giełdy Binance

👉 binance.com

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie. Zawierana jest tu większość transakcji kryptowalutowych, co przekłada się na wysoką płynność handlu. Dzięki temu szybko kupimy i sprzedamy tu różnorodne instrumenty finansowe nawet za bardzo duże kwoty. To istotne zwłaszcza w przypadku handlu na dźwigni, gdzie liczy się szybkość działania.
Binance umożliwia także handel w parze z polskim złotym na BTC, ETH i USDT.

Oferta Binance w zakresie handlu kryptowalutami z dźwignią jest bardzo szeroka i obejmuje:

Margin

Handel margin na Binance to niskie opłaty transakcyjne, bardzo wysoka płynność i ponad 600 par handlowych. Z dźwignią margin możemy tutaj otwierać pozycje na setkach kryptowalut w parze do czterech stablecoinów: USDT, USDC, TUSD i FDUSD oraz Bitcoina (np. ADABTC z dźwignią 10x) i Ethereum (np. LINKETH z dźwignią 5x). Maksymalny lewar w tym trybie wynosi 10x.

Futures: kontrakty Perpetual i kontrakty kwartalne

Na Binance kontrakty typu Perpetual oraz kontrakty kwartalne (Delivery) pozwalają na handel z dźwignią do 125x i występują w dwóch wersjach:

USDⓈ-M Futures – to liniowe kontrakty futures notowane i rozliczane w USDT lub USDC. Oznacza to, że otwierając pozycję long lub short (np. na BTC) w rzeczywistości zarabiasz lub tracisz środki w wybranym stablecoinie. Kontrakty tego typu mogą być bardziej intuicyjne zarówno dla poczatkujących jak i zawodowych traderów, bo ułatwiają kontrolę swoich pozycji i szybszą kalkulację zysków lub strat.
COIN-M Futures – kontrakty Coin-M są rozliczane w opartej na nich kryptowalucie, co eliminuje potrzebę przechowywania stablecoinów jako zabezpieczenia. Przykładowo: jeśli masz BTC i chcesz otworzyć pozycję krótkoterminową pozycję short, nie musisz posiadać ani jednego USDT lub USDC. W zależności od tego czy poprawnie wytypujesz kierunek kursu, twoje saldo BTC się powiększy lub pomniejszy.

Handel perpetual na giełdzie Binance

Opcje

Na Binance możemy handlować opcjami na pięć kryptowalut: BTC, ETH, BNB, XRP i DOGE. Wszystkie te instrumenty są rozliczane w USDT.

Kupno lub sprzedaż opcji jest możliwa w trzech różnych trybach. Pierwszy to „opcje klasyczne”, gdzie z tablicy zleceń wybieramy opcje o dowolnych, odpowiadających nam parametrach:

Platforma handlu opcjami na giełdzie Binance

Dla początkujących użytkowników Binance przygotował specjalną zakładkę „Opcje Łatwe”, gdzie w trzech prostych krokach możemy szybko skonstruować własną pozycję. Po wybraniu kierunku, daty docelowej i przewidywanej ceny algorytm zaproponuje opcje dopasowane do naszych preferencji, które możemy następnie szybko kupić potwierdzając operację jednym kliknięciem:

Panel Łatwe Opcje na Binance - handel opcjami dla początkujących

Ostatni tryb to Opcje RFQ (Request for Quote – zapytanie o wycenę), czyli platforma przeznaczona dla większych graczy i instytucji finansowych, które mogą realizować tutaj duże transakcje opcyjne poza rynkiem (OTC). Po bardziej konkurencyjnych cenach i nawet zerowych opłatach.

Podoba Ci się ta oferta Binance w zakresie handlu krypto z dźwignią? Otwórz konto korzystając z linku poniżej i ciesz się bonusem specjalnym oraz zniżką na prowizje!


Logo giełdy MEXC

👉 mexc.com

MEXC to dynamicznie rozwijająca się giełda z wieloma atutami. Największym z nich jest brak obowiązkowej weryfikacji. Dzięki temu możemy handlować tu od razu po rejestracji, bez przymusu podawania danych osobowych i wysyłania dokumentów. Dodatkowo na MEXC możemy handlować z dźwignią o niespotykanej na innych giełdach wielkości, czyli zawrotnym 200x.

W przeciwieństwie do innych giełd kryptowalut z dźwignią, MEXC nie udostępnia trybu margin. Zamiast tego możemy handlować na ponad 336 kontraktach Futures Perpetual w dwóch wersjach:

USDT-M: kontrakty z depozytem zabezpieczającym w USDT (forward future). Zyski i straty są w tym przypadku rozliczane w USDT, niezależnie od tego na której kryptowalucie gramy.

COIN-M: kontrakty denominowane w USD, ale wykorzystujące kryptowalutę jako depozyt zabezpieczający (tzw. inverse future). Oznacza to, że zyski i straty będą rozliczane w wybranej przez nas kryptowalucie (np. BTC). Na MEXC dostępne są dwa kontrakty tego rodzaju: BTC/USD i ETH/USD.

Handel kryptowalutami z dźwignią na giełdzie MEXC

Znasz inne giełdy kryptowalut z dźwignią warte uwagi? Przedstaw je w komentarzu poniżej.

Masz swoje przemyślenia na ten temat? Dodaj komentarz poniżej:

      Dodaj Odpowiedź

      Łowcy Krypto
      Logo