Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?

Zastanawiasz się, gdzie kupić kryptowaluty za złotówki? W tym artykule przedstawiam wszystkie opcje dostępne w 2024 roku i krótko opisuję każdą z nich. Mamy łącznie 3 możliwości:


Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki:

W skrócie:

👨‍💻 Kryptowaluty kupimy najłatwiej i najtaniej na internetowych giełdach (zondacrypto, Egera lub Binance).

💵 Jeśli posiadasz gotówkę, dogodną opcją zakupu będzie bitomat (np. w sieci shitcoins.club) albo kantor (np. FlyingAtom).

🏧 Bitomaty i kantory zapewniają anonimowość transakcji do kwoty 1000 EUR


1. Giełdy kryptowalut

Giełdy umożliwiają użytkownikom składanie ofert kupna i sprzedaży kryptowalut, a następnie automatycznie łączą osoby, które chcą dokonać transakcji, uwzględniając ceny i ilość oferowanych aktywów.
Na kryptowalutowych giełdach możemy śledzić kursy, przeglądać historyczne wykresy, wystawiać zlecenia oczekujące oraz korzystać z szeregu innych funkcjonalności.

👍 Zalety giełd kryptowalut:

 • najniższe prowizje – opłaty za wymianę na giełdach wynoszą zazwyczaj między 0,1% a 0,5%. To najtańsza opcja zakupu kryptowalut, nawet kilkakrotnie niż wymiana inna metodą.
 • najwygodniejsza forma wymiany – handel na giełdzie to najprostsza i najwygodniejsza forma wymiany złotówek na kryptowaluty. Cała operacja sprowadza się do kilku kliknięć myszką.
 • różnorodne narzędzia i funkcje – Na giełdach możemy wystawiać różne rodzaje zleceń, np. zlecenia oczekujące po niższej lub wyższej cenie, które zostaną zrealizowane, gdy cena osiągnie oczekiwany przez nas poziom.

Tylko niektóre giełdy umożliwiają zakup kryptowalut za złotówki. Do tego wąskiego grona należą trzy firmy:

Logo giełdy zondacrypto

🏆 Zonda.exchange

Zondacrypto to największa giełda kryptowalut obsługująca polskich użytkowników. Kupimy i sprzedamy na niej aż 65 kryptowalut bezpośrednio za złotówki, co jest najszerszą ofertą na całym rynku. Zonda jest w pełni legalną i bezpieczną giełdą o dużej renomie i doświadczeniu.

💵 Wpłaty: zwykły przelew, karty płatnicze lub aplikacja ZEN

Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki? Np. na giełdzie Zonda

Egera.com

Całkowicie polska i szybka giełda

Egera to miejsce, gdzie najszybciej kupimy podstawowe krytowaluty za złotówki, dzięki dostępności przelewów błyskawicznych. Kwotę do 3500 zł wpłacimy jednorazowo Blikiem lub szybkim przelewem a całkowity czas operacji wyniesie max. 5 minut. Egera to jedyna prawdziwie polska giełda kryptowalut. Jej operatorem jest spółka zarejestrowana w Polsce i KNF.

💵 Wpłaty: przelew bankowy, szybki przelew (środki na koncie do 5 minut), BLIK (10 sekund)

Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki ? Np. na giełdzie Egera!

Logo giełdy Binance

🌏 Binance.com

Największa giełda na świecie; BTC, ETH, USDT, BUSD dostępne za PLN

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, która również umożliwia zakup i sprzedaż cyfrowych walut bezpośrednio za złotówki. Transfery złotówek obsługiwane są wyłącznie przez aplikację ZEN. Binance to dobry wybór dla traderów oraz inwestorów zainteresowanych altcoinami, gdzie znajdziemy ich prawie 400. Zapewnia najwyższą płynność na rynku oraz udostępnia najbardziej zaawansowaną platformę handlową.

💵 Wpłaty: aplikacja ZEN

Kryptowaluty za złotówki kupimy również na największej giełdzie na świecie - Binance

Więcej o podmiotach oferujących handel kryptowalutami za złotówki przeczytasz w artykule o polskich giełdach kryptowalut.

Żeby korzystać z giełd kryptowalut i handlować za złotego, musimy zweryfikować swoją tożsamość. To standardowa procedura obecna we wszystkich bankach, aplikacjach inwestycyjnych i fintechowych. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to uciążliwe, to warto poświęcić 15 minut na konieczne procedury, żeby mieć dostęp do wszystkich narzędzi i opcji jakie zapewniają giełdy.

Nie chcesz się weryfikować lub szukasz czegoś innego? Sprawdź dwa kolejne miejsca, gdzie kupić kryptowaluty za złotówki.

2. Bitomaty


Bitomaty to stacjonarne urządzenia wyglądem przypominające tradycyjne bankomaty. Umożliwiają kupno i sprzedaż głównych kryptowalut (nie tylko bitcoina) za gotówkę w kilku prostych krokach. Standardowo w bitomatach kupimy 3 podstawowe kryptowaluty (BTC, ETH, USDT). W niektórych bitomatach oferta jest jeszcze szersza (np. LTC, DASH, TRX i USDC).

Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki? Np. w bitomacie

Przykładowy bitomat sieci shitcoins.club / fot. shitcoins.club

👍 Zalety bitomatów:

 • anonimowość – transakcje do 1000 EUR są zwolnione z konieczności weryfikacji danych osobowych
 • natychmiastowe transakcje – wymiana odbywa się od razu, po aktualnej cenie
 • czynne 24/7 – bitomaty działają non stop w przeciwieństwie do stacjonarnych kantorów

Kupno kryptowalut w bitomacie to rozwiązanie dla osób:

 • które posiadają gotówkę
 • którym zależy na anonimowości – przy pojedynczej transakcji do kwoty 1000 euro nie musimy podawać danych osobowych
 • które posiadają już skonfigurowany portfel – w bitomacie podajemy adres portfela, na który zostaną przelane kryptowaluty. Ze względów technicznych lepiej korzystać z portfela sprzętowego i nie używać adresów giełdowych, które potrafią się zmieniać.

Bitomaty w Polsce prowadzą następujące firmy:

Shitcoins.club logo firmy

Shitcoins.club

Najwięcej lokalizacji i konkurencyjne ceny

W sieci bitomatów Shitcoins.club wymienimy BTC, ETH, LTC, USDT, TRX i DASH w aż 67 lokalizacjach w całej Polsce.

KryptowalutyBTC, ETH, LTC, USDT, USDC, TRX i DASH
Ilość bitomatów w Polsce86
Prowizjaod 0 do 3% za zakup | 0-7% za sprzedaż*
*stawki elastyczne, często obowiązują promocje znoszące opłaty do 0
mapa bitomatów sieci shitcoins.club

Mapa bitomatów sieci shitcoins.club w Polsce

Największymi atutami Shitcoins.club są:

 • konkurencyjne stawki za wymianę – standardowa prowizja za transakcję wynosi ok. 3%, co jest najkorzystniejszą ofertą w Polsce dla tego rodzaju wymiany
 • obsługa sieci TRX (standard TRC20) – USDT możemy kupić i sprzedać przesyłając je w sieci Tron. Taki transfer kosztuje tylko 1 USDT, a nie jak w przypadku ERC20 (standard tokenów na Ethereum) nawet kilkanaście USDT, gdy sieć jest obciążona
 • częste promocje, dzięki którym czasami kupimy lub sprzedamy kryptowaluty bez prowizji. Warto śledzić profil Shitcoins.club na Twitterze żeby na bieżąco otrzymywać powiadomienia o zniżkach.
 • opcja sprzedaży kryptowaluty online i odebrania gotówki w bitomacie – dzięki tej funkcjonalności wybraną kryptowalutę możemy sprzedać wygodnie przed monitorem, a do bitomatu udać się z 14-cyfrowym kodem po sam odbiór gotówki

Wszystkie te cechy sprawiają, że Shitcoins.club to jeden z najlepszych wyborów, jeśli szukamy miejsca, gdzie kupić kryptowaluty za złotówki w formie gotówki.


Logo firmy Flying Atom

flyingatom.com

Najstarsza firma tego typu w Polsce i aż dwa stablecoiny

Flying Atom to najstarsza firma w Polsce obsługująca wymianę kryptowalut za gotówkę. Posiada sieć obejmującą 47 bitomatów, w których możemy wymieniać BTC i ETH oraz dwa najpopularniejsze stablecoiny czyli USDT i USDC.

KryptowalutyBTC, ETH, USDT, USDC
Ilość bitomatów w Polsce47
Prowizja3% i 150 PLN za transakcje poniżej 10.000 zł

Do atutów bitomatów firmy Flying Atom należą:

 • obsługa stablecoina USDC – Flying Atom jako jedyna z nielicznych firm w Polsce umożliwia kupno i sprzedaż USDC za gotówkę
 • stała prowizja 3% względem ceny giełdowej danej kryptowaluty

Minusem korzystania z bitomatów Flying Atom jest konieczność przesyłania stablecoinów w standardzie ERC20 w sieci Ethereum. Wiąże się to z wyższymi opłatami niż w przypadku sieci Tron i TRC20.


Pozostałe firmy, które prowadzą sieć bitomatów w Polsce:

Kryptomatic (Cashify) – oferta Kryptomatic to łącznie 12 kryptomatów zlokalizowanych głównie w zachodniej i środkowej Polsce. W tych maszynach kupimy i sprzedamy BTC, ETH, XRP, USDT i USDC. Koszt wymiany wynosi do 5% względem ceny rynkowej oraz 100 zł kosztów obsługi. Drogo.

Bitbox – bitomaty BitBox rozstawione są w 3 miastach w Polsce (po 2 bitomaty w Gdyni i Gdańsku oraz 1 w Warszawie). Wymienimy w nich BTC, ETH i USDT. Na stronie nie ma informacji o firmie, która zarządza bitomatami. Trudno również zorientować się, ile kosztuje wymiana. Na podstawie podanej tabeli kursów obliczyliśmy, że powinno to być ok. 5,5%. Odradzamy jednak korzystanie z bitomatów Bitbox w związku z wykazanym brakiem transparentności.

Kompletną mapę wszystkich punktów, gdzie znajdują się bitomaty w Polsce można sprawdzić na stronie Coinatmradar.com:

gdzie kupić kryptowaluty za złotówki (gotówkę) w Polsce? Mapa

Jak kupić kryptowaluty w bitomacie?
1. Wybieramy kryptowalutę i kierunek transakcji (czy chcemy kupić czy sprzedać)
2. Podajemy adres email lub numer telefonu, na który zostanie przesłany kod weryfikacyjny
3. Skanujemy kod QR naszego portfela kryptowalutowego
4. Wkładamy gotówkę do podajnika
5. Akceptujemy podsumowanie transakcji
6. Zakupiona ilość kryptowaluty ląduje na naszym portfelu

Kupno kryptowaluty w bitomatcie jest bardziej czasochłonne niż na giełdzie kryptowalut, ale przy prawidłowo skonfigurowanym portfelu sprzętowym i zastosowaniu podstawowych metod ochrony prywatności zapewnia anonimowość. Jeśli szukasz miejsca, gdzie kupić kryptowaluty za złotówki anonimowo, to właśnie bitomat będzie najlepszym wyborem. Drugim jest kantor stacjonarny.

3. Kantory (stacjonarne i internetowe)

Gdzie jeszcze możemy kupić kryptowaluty za złotówki? Ostatnią możliwością, która została do omówienia, są kantory kryptowalutowe. Wymiana w nich odbywa się podobnie jak w bitomatach, czyli zawsze po aktualnej cenie (+ koszt wymiany). Kantory kryptowlalut dzielą się na stacjonarne i internetowe. W kantorach stacjonarnych kupimy i sprzedamy kryptowaluty wyłącznie za gotówkę, a w kantorach internetowych zapłacimy przelewem bankowym.

Kantory pełnią rolę pośrednika i nie świadczą usług przechowywania środków. Dlatego żeby skorzystać z tej opcji zakupu musimy mieć skonfigurowany własny portfel kryptowalutowy (np. fizyczny jak Trezor lub mobilny, np. Trust Wallet).

Kantory stacjonarne

Stacjonarne kantory kryptowalutowe to po prostu biura lub lokale, gdzie możemy wymienić gotówkę na kryptowaluty (np. PLN na BTC lub na odwrót) w asyście pracownika danego punktu. Transakcja odbywa się na takiej samej zasadzie co handel walutami krajowymi w kantorze walutowym (np. kupno EUR za PLN) lub fizycznym złotem i srebrem u dealera metali.

Wygląd jednego ze stacjonarnych kantorów sieci Flying Atom / fot. flyingatom.com

👍 Zalety kantorów stacjonarnych:

 • anonimowość – podobnie jak w bitomatach, w kantorach również nie musimy podawać danych osobowych, jeśli wymieniamy środki o wartości do 1000 EUR w pojedynczej transakcji.
 • duży wybór kryptowalut – w niektórych kantorach stacjonarnych możemy wymienić dziesiątki kryptowalut. Wybór jest większy niż w bitomatach.
 • natychmiastowe transakcje za gotówkę – wymiana odbywa się natychmiast po aktualnej cenie rynkowej.
 • bezstresowa obsługa transakcji – w kantorach stacjonarnych można liczyć na wsparcie i pomoc pracownika.

W Polsce działają trzy główne stacjonarne sieci kantorów kryptowalut:

 • Flying Atom – najstarsza sieć kantorów w Polsce. 19 punktów zlokalizowanych w różnych miejscach naszego kraju. Wymienimy w nich podstawowe kryptowaluty i wiele różnych altcoinów. Prowizja od wymiany wynosi między 2,5 a 3% oraz 150 zł za każdą transakcję.
 • Cashify – sieć 29 kantorów, z możliwością wymiany ponad 460 kryptowalut, w tym m.in. popularnego coina BigShortBets (BIGSB). Prowizja wynosi tutaj od 3 do 5% w zależności od kwoty transakcji.
 • Quark – 9 kantorów w Polsce, w tym 2 w Warszawie. Wymienimy w nich BTC, ETH, USDT (na ERC20 i TRC20), USDC (na ERC20) i TRX. Na stronie firmy nie ma informacji o wysokości prowizji oraz brakuje tabeli z kursami wymiany. Lepiej zatem omijać tę sieć szerokim łukiem…

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić kryptowaluty za złotówki anonimowo, kantor stacjonarny będzie równie dobrym rozwiązaniem co bitomat. Wymiana przebiega komfortowo, a podczas jednej dłuższej wizyty można wykonać kilka transakcji.

Kantory internetowe

Internetowe kantory kryptowalut to strony lub aplikacje, gdzie w kilku krokach możemy kupić lub sprzedać podstawowe kryptowaluty.

internetowy kantor kryptowalut swap.ly

Kantor internetowy swap.ly

Kupno kryptowalut w kantorach internetowych było popularną metodą jeszcze kilka lat temu. Aktualnie to nieopłacalna i nieefektywna forma wymiany, ze względu na wysokie opłaty i formalności jakie należy spełnić. Przy takim samym nakładzie czasu możemy handlować na giełdzie kryptowalut. Taniej i z większym wachlarzem możliwości.

⚠️ Uwaga na opłaty!
Mimo swojej pozornej wygody (kupno i sprzedaż następuje po kilku kliknięciach), kantory internetowe pobierają wysokie opłaty za swoje usługi. W przypadku Egery prowizja wynosi 2,8%, a na swap.ly od 1,5 do 2%. Korzystniejszym rozwiązaniem jest wystawianie zleceń na giełdzie (np. Zondacrypto), gdzie prowizje wynoszą poniżej 0,5%.

Do najpopularniejszych i najbardziej renomowanych internetowych kantorów kryptowalut na polskim rynku należą:

Egera.com – moduł kantoru to ten, który widać pośrodku panelu użytkownika (zakładka Kup/Sprzedaj). Środki wymienimy w nim błyskawicznie, ale z wysoką opłatą 2,8%. Oprócz niego giełda posiada również tradycyjną platformę handlową dostępną w zakładce „Giełda” ze zdecydowanie niższymi prowizjami za handel (od 0,3% do 0,5%).
Swap.ly – kantor założony przez znanego w polskim środowisku kryptowalutowym Lecha Wilczyńskiego. Pobiera 1,5-2% prowizji plus koszt transferu danej kryptowaluty w sieci. Kupimy lub sprzedamy tutaj BTC, ETH i LTC.
Bitcan – kantor od polskiej firmy blockchainowej Ari10 – możemy wymieniać BTC, ETH, USDT, BUSD, BNB i natywny token firmy, czyli ARI10 token.


Skoro wiesz już gdzie kupić kryptowaluty za złotówki, sprawdź również jak przechowywać bezpiecznie kryptowaluty, gdzie przedstawiamy szczegółową instrukcję zabezpieczenia swoich środków.

Masz swoje przemyślenia na ten temat? Dodaj komentarz poniżej:

   Dodaj Odpowiedź

   Łowcy Krypto
   Logo